O MNIE
w podróży
Adrian Sekura – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk, fotograf i podróżnik. Od kilkunastu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi. Autor m.in. książki Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku. W ramach swojej pasji podróżniczej odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię. Zdobył również wiele szczytów w tym dwa z korony Ziemi.
Kilimandżaro i Mont Blanc. To właśnie w czasie tych podróży powstało szereg fotografii z czego autor wybrał 25 charakterystycznych dla miejsc w których był. Zbiór ten został nazwany „W podróży” i ma prezentować różnorodność i piękno odwiedzanych krajów.
W świecie wszechobecnych kamer wideo, telewizji wysokiej rozdzielczości czy multipleksów fotografia nadal zajmuje wysokie miejsce w wielu aspektach życia codziennego i sztuki. Co ma więc zdjęcie czego brakuje ruchomym obrazom? Czemu tak wiele osób sięga po swój pierwszy aparat i próbuje rejestrować zastaną rzeczywistość? No i w końcu: czy fotografia może być sztuką? Pewnie bardzo wielu z nas zadaje sobie to pytanie i próbuje znajdować na nie odpowiedzi. Dla mnie, jako osoby fotografującej tak naprawdę od niedawna jest ona formą pamiętnika przelanego obrazu. Zatrzymaniem i odbiciem emocji danych i czasu, rejestracją chwili. Filozoficznym wchodzeniem ciągle do innej rzeki, bo przecież nie da się zrobić dwóch identycznych zdjęć. Poznanie podstaw techniki wykonywania zdjęć, pozwala zatrzymać to, do czego nie będziemy mogli wrócić. Chyba, że powstałby wehikuł czasu, byśmy mogli jeszcze raz nacisnąć spust migawki… Dziś nie pozostaje nam jedynie otwarcie albumu i uruchomienie wspomnień. Oglądane zdjęcia są jedyną pamiątką po naszym istnieniu i pozostają rejestracją tego wszystkiego co chcieliśmy udokumentować.
Patrząc wielokrotnie na stare fotografie z początku zeszłego stulecia, mam świadomość nieuchronności śmierci i tego, co poniżej zostaje. Pożółkłe, wyblakłe zdjęcia są świadectwem tych zwykłych ludzi, o których świat już dawno zapomniał. Nie wyróżnili się niczym, co by spowodowało, że historia ich zapamięta. Byli zwykli, przeciętni a jednak ludzcy z ich całym bagażem życiowym. Ta jedna, dwie fotografie są wszystkim co po nich pozostało. Zrobione przypadkowo lub celowo by obdarować kogoś bliskiego. Dziś nie ma już znaczenia gdzie mieszkali, pracowali, jaki był ich stan majątkowy. Jest tylko fotografia czyli świadectwo ich życia.
No i w końcu ja, osoba raczkująca w świecie fotografii, ucząca się jej i wykorzystująca ja do własnych celów. Poznająca cały wachlarz emocji, który fotografia niesie ze sobą. Czasami robiąca coś wyłącznie dla siebie, kiedy indziej by pokazać coś na zewnątrz. Zapraszam do mojej galerii.